Oracle 12c Multitenant database geliyor

Bugun Larry Ellison tarafından gerçekleştirilen Oracle Open World açılışında birbirinden bizler için önemli yeni özelliklerin gerçekleştiğini açıkladı.

Bunlardan en önemlisi süphesiz Oracle 12c Multitenant Database .

12c den önce genelde her database için ayrı memory ve processor gerekirdi. 12c ile beraber birçok databasein birarada yönetildiği yeni bir container göreceğiz.
Çok yakın zamanda sizlerle daha teknik birkarşılastırma sunacağım. OOW açıklanan karşılastırmada tek tek databaseler ile 12cMultitenant bir database karşılaştırmasını gördük. Burada tek tek databaselerin çok daha fazla kaynağa ihtiyaç duyduğu bir gerçek.
Burada en önemli nokta multitenancy database seviyesinde uygulanıyor application seviyesinde değil.
Bir başka çok önemli özellik Exadata x3.
Oracle exadata x3 ile zaten rakipsiz olan exadata ürününü çok daha ileri seviyelere taşımış gözüküyor.İlk anda gördüklerim 4 katı flash memory 20 katı daha iyi performansyeni flash cache software accelerates yazma performansı,daha az elektrik harcaması  ve 100gb/sec running sql.
Yeni resim 2008 yılı DATABASE ON DİSK 2012 DATABASE IN MEMORY olarak şekil değiştiriyor.

Tabi birde resimin tamamı olan ORACLE CLOUD announcements var.
2011 iki katmanda cloud servisi veren Oracle artık üç katmanda Cloud servisi verecek. Bu konuda amazon.com tek salesforce.com iki katmanda cloud hizmeti verdiği ortaya konuyor.

Bu sene temel slogan GET BETTER RESULTS WITH ORACLE.

One thought on “Oracle 12c Multitenant database geliyor

  1. Zekeriye hocam merhaba! Uzak Oracle ASM Server ve Oracle Multitenant Database mimarisi cok ilginc geldi bana. Oracle artik ayrı-ayri instanceler icin memory kullanimindan kurtulma yolunda ileriye dogru iyi bir adim atmis oldu.Sizin de bu konularda yazilarinizi bekliyorum!SaygilarMahir M. Quluzadehttp://www.mahir-quluzade.com

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s