Oracle Big Data Discovery nedir?

Oracle’ın Big Data ile ilgili ürünlüleri gelişerek devam ediyor. Bu ürün serisinin son parçası Big data discovery.

Hadoop’un görsel yüzü olarak açıklanan ürünü inceleme fırsatı buldum. Çok önemli özellikleri olduğunu ve süreçleri kısaltmada inanılmaz işe yarayacağını düşünüyorum.

Bugün 10 milyarın üzerinde internete bağlanmış cihaz var. Bilgisayar,tablet mobil telefon giyebilir teknolojiler saatler gözlükler araç içi sistemler. Hepimizin tahmin edebileceği üzerine bu cihaz sayısı önümüzdeki yıllarda çok hızlı artış gösterecek. Durum böyle olunca üretilen veri miktarıda inanılmaz bir artış gösterecektir.

Bir BI projesinin belirli safhaları vardır. Biz bu safhaları

İhtiyaçları belirleme,datayı elde etme,datayı anlama,Datayı kullanılabilir hale getirme,analiz etme ve sonuc çıkarma olarak belirleyebiliriz. Bu süreçlerin herbiri başlı başına önemlidir ve zamanımızı alır.

Bir Big Data projesinde ise aynı safhalar olmasına rağmen veriyi elde ederken,datayı anlarken ve manipule ederken çok masraf yaparız. Asıl olan veriden bir sonuç çıkarmak iken verinin hazırlık aşamaları verinin analiz aşamaşının kat ve kat üstünde zamanımız alır.

Oracle bu rakamı %80 hazırlık %20 analiz olarak açıklıyor. Big data konusundaki çalışmalarınıda bu noktada yoğunlaştırıyor. bu yüzdeleri tersine çevirmek için uğraşıyor. Hazırlık aşamasında %20 analiz aşamasında %80 zaman harcamamız için çok daha hızlı işlenen datalar otomatikleştirilmiş işlemler,kullanıcı dostu programlar çıkartıyor.

Oracle Big Data discovery find,explore,transform,discover ve share aşalamalarından oluşuyor. Find aşamasında projelerimizi ve datasetlerimizi görüyoruz.

Oracle Big Data find

Explore aşaması data tipleri ve data değerlerini kolayca anlamamız için hazırlanmış durumda. Sıralama işlemleride bu aşamada çok önemli bir özellik

oracle big data explore

Transform aşamasında datayı dönüştürme ,temizleme,çevirme,gruplama gibi bütün önemli özellikleri gerekli kopyalarını alarak gerçekleştirebiliyoruz.

oracşe big data transform

Discover aşaması datayı her detayı ile incelediğimiz aşama

oracle big data discover

Publish ve Share aşamasında oluşturduğumuz veriyi dışarıya çıkarttıp ecosistemde Hive, R veya Oracle Big data SQL ile üzerinde çalışılmasını sağlayabiliriz.

Ekran Resmi 2015-03-09 10.31.35

Oracle Big Data Discovery veri atmamızda olçukça kolay. Attığımız bu verilemiz indexlemeye ve her türlü hızlı aramaya uygun hale geliyor.

Ekran Resmi 2015-03-09 10.39.09

Özetle söylemek gerekirse Oracle Big Data Discovery sayesinde  veriyi hazırlama aşamalarımızda çok ciddi zaman kazanacağız.

kaynak. Oracle.

One thought on “Oracle Big Data Discovery nedir?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s