Oracle Big Data Appliance incelemesi

Geçtiğimiz günlerde Oracle BDA incelemesi için Oracle’ın organize ettiği Oracle yöneticileri ve blog yazarları etkinliğinde bir araya geldik. Oracle’dan arkadaşlarımız Murat Yeşil, Mehmet Gökmen ve Emrah Uysal sorularımız cevapladı.

 

20160330_141538

Öncelikle bu tarz bir etkinlik düzenlenmesi son derece önemli bu etkinliği düzenliyen Deniz Sağçıya ve ITadvisor dergisi ekibine teşekkürlerimi iletiyorum.

Oracle Big data appliance ürününü çıktığı ilk günden beri takip ediyorum. Konu Hakkındaki 2013 senesindeki teknik incelememi aşağıdaki linkten bulabilirsiniz.

https://zekeriyabesiroglu.com/2013/12/17/oracle-big-data-nedir/

ve yine Big data ve SQL analizleri ile alakalı yazılarımı 2014 senesindeki paylaşımım olan

https://zekeriyabesiroglu.com/2014/09/03/big-data-ve-sql-analizleri/ takip edebilirsiniz.

Big data konusunda 2012-2013 senesinden beri yoğun olarak çalışan bir uzman olarak ve Oracle University bünyesindeki Oracle Big Data appliance eğitimlerini Turkiye’de ve Avrupa’da ilk veren uzman olarak yorumum Oracle bu Teknoloji devrimi konusunda konumunu ve yerini bu defa zamanında aldı. Bence Dünyanın en iyi veritabanı makinası olan EXADATA ile hem pazarda hemde teknik anlamda inanılmaz iyi işler çıkaran Oracle Oracle BDA ilede Big Data Treninin en güçlü oyuncularından olacaktır.

Oracle’ın bu konudaki en büyük avantajları dediğim gibi exadata ve Bir big data projesinin hemen her aşamasında olan lider ürünledir.

Çevremdeki bütün dostlarıma ve öğrencilerime Big Data teknolojilerini mutlaka öğrenmeleri gerektiğini zira Big Data teknolojilerin sadece büyük veri ile alakası olmadığını artık hayatımızda yer alan 6 yeni datanın (sentiment,clickstream,log,geolocation,sensor,text) her şirketi ilgilenlendireceğini ve bu datayı iyi analiz edebilen şirketlerin inanılmaz fark yaratacaklarını biliyoruz.

Günümüzde bir bankanın yerinin ne kadar önemi kaldıki? En son ne zaman şubeye gittiniz? Ama eminim hepimiz en teknolojik bankayı biliyoruz ve tercih ediyoruz. Bundan sonrası böyle devam edecek müşterisini iyi analiz eden firmalar büyüyecek.

Arkadaşlar bir big data projesi için önünüzde 3 seçenek var

1-Appliance tercihleri: Burada Makinalarla yazılım hazır bir şekilde alırsınız bir bedel ödersiniz ama anahtar teslim bir çözüm olur. Bu konuda kişisel fikrim Oracle ve Teradatanın güçlü oldukları yönünde.

2- Makinaları siz satın alırsınız neticede Hadoop mantığı ucuz sıradan sayılabilecek donanımlardan oluşmasıdır beraberinde Hortonworks ,Cloudera gibi lider Big data firmalarından birini tercih edersiniz.

Benim kişisel fikrim Hortonworkten yana zira lisans ücreti yok sadece isterseniz support için bedel ödersiniz. Ayrıca Hortonworks Data Flow inanılmaz önemli bir yenilik Apache NIFI ile beraber Hortonwork’ün birkaç adım öne geçtiğini düşünüyorum.

3-Herhangi bir  vendorı tercih etmeden hem makinaları satın alıp hemde tek tek yazılımları kurmak . Bu çözümün zor olduğunu düşünüyorum. Her çözüm için size seytanın avukatlığını yapabilirim.

Big Data ile ilgileniyorsanız bugüne kadar onlarca firmada seminerler, eğitimler ve projeler yapmış bir arkadaşınız olarak size destek olmak isterim bana zekeriyab@bilginc.com veya zekeriyabesiroglu@gmail.com dan ulaşabilirseniz.

13007164_10154122954318739_420303094261128769_n

Teşekkürler.

One thought on “Oracle Big Data Appliance incelemesi

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s